Ale czym jest kognitywistyka?
(z ang. cognitive science) jest nauką multidyscyplinarną zajmującą się badaniem procesów mentalnych i wyjaśnianiem znajdujących się u ich podłoża mechanizmów (zarówno formalnych, jak i biologicznych). Badania dotyczą zarówno ludzkich systemów poznawczych, zwierzęcych; naturalnych, jak i sztucznych. Ludzkie funkcje i procesy mentalne bada się zarówno w normie, jak i patologii.
Badania prowadzone są przez interdyscyplinarne zespoły naukowców, którzy tworząc nowe metody badań, jak i zachowując metody własnych dyscyplin pracują w ramach wspólnych projektów, mających na celu głębsze poznanie badanego zagadnienia niż z pozycji jednej tylko dyscypliny.
Interdyscyplinarne zespoły badawcze tworzone są m. in. przez psychologów (rozwojowych, poznawczych, klinicznych, neuropsychologów), filozofów umysłu, językoznawców kognitywnych, fizjologów, neurobiologów, logików, informatyków.
Co bada kognitywistyka?
- percepcję
- reprezentacje mentalne
- nabywanie języka
- relację między językiem a myśleniem
- rozumowanie
- inteligencję
- pamięć
- uwagę
- modelowanie funkcji poznawczych
- emocje i ich związek z poznaniem
- świadomość
- relacje między procesami zachodzącymi w mózgu a zachowaniem
Ze względu na tak szerokie pole badań i podejście badawcze kognitywistykę można traktować jako dziedzinę nauki, która pozwała także na zrozumienie natury ludzkiej, i to na wielu poziomach, przede wszystkim biologicznym. fizycznym i osobowym.