strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK  



Absolwent

 BIULETYN STOWARZYSZENIA ABSOLWENTÓW UMK 

Nr 14, TORUŃ, WRZESIEŃ, 2009 r.



Nowy wydział UMK
Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych

UMK będzie miał od września br. nowy wydział. Stworzą go obecne Instytuty Politologii i Stosunków Międzynarodowych. Ma to być jeden z najlepszych wydziałów zajmujących się naukami politycznymi na polskich uczelniach. Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych będzie szesnastym wydziałem na UMK.

- Plany połączenia naszych instytutów pojawiły się już dawno, to naturalna konsekwencja ich rozwoju, mamy, bowiem wiele wspólnych obszarów badawczych, blisko ze sobą współpracujemy - mówił dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych, prof. Zbigniew Karpus, podczas marcowego posiedzenia Senatu UMK, na którym podjęto decyzję o powstaniu wydziału.

Wydział będzie zatrudniał ponad 20 samodzielnych pracowników naukowych, w tym 12 z tytułem profesora. - Jesteśmy przygotowani do uzyskania uprawnień do doktoryzowania i habilitowania, spełniamy wymogi z naddatkiem - zapewnia prof. Roman Bäcker, dyrektor Instytutu Politologii. - Będziemy należeć do piątki najlepszych wydziałów zajmujących się naukami politycznymi na polskich uczelniach - dodaje. W nowej jednostce będzie studiować półtora tysiąca osób.

Na początek WPiSM będzie prowadzić trzy kierunki, które istnieją na obecnych wydziałach: stosunki międzynarodowe, politologię i dziennikarstwo. Są już jednak plany stworzenia kolejnego: studiów wschodnich, kształcącego specjalistów od państw byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim Ukrainy, Białorusi i Rosji.

Wydział nie będzie miał instytutów, lecz 14 katedr.

Oba ww. instytuty są rówieśnikami - jako samodzielne jednostki (wówczas katedry) powstały w 2000 r.: Instytut Stosunków Międzynarodowych jest obecnie częścią Wydziału Nauk Historycznych, a Instytut Politologii - Wydziału Humanistycznego. Mają też wspólną siedzibę, przy ul. Stefana Batorego, gdzie po 1 września mieścić się będzie nowy wydział.

Nową jednostką UMK pokieruje prof. Roman Bäcker Był jedynym kandydatem na dziekana i został 22 kwietnia jednomyślnie wybrany przez Radę Wydziału. Prof. Bäcker ma 54 lata. Jest absolwentem historii na UMK. Doktoryzował się w 1987 r. w Instytucie Państwa i Prawa PAN, a habilitację uzyskał w roku 2001 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2008 r. Specjalizuje się w takich zagadnieniach, jak socjologia polityki, przekształcenia systemów politycznych. Interesuje się m.in. również teorią nacjonalizmu, współczesną rosyjską myślą polityczną.

- Mało mnie interesują zaszczyty, a zdecydowanie bardziej to, co jest do zrobienia - mówi nowy dziekan. - Pierwszy dokument już... podpisałem. To wniosek o powołanie kierownika dziekanatu. Natomiast za najważniejsze kwestie na najbliższy czas uważam uzyskanie przez Wydział uprawnień do doktoryzowania i habilitacji. Na ich zdobycie "daję sobie" najbliższy miesiąc.

(ws, czy, win)

początek strony   strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK