|
| |
|
Przemawia Prezydent Torunia, Michał Zaleski [fot. Alina Dauksza-Wiśniewska]
|
|
|
|
XIV Zjazd Stowarzyszenia Absolwentów UMK został zorganizowany wspólnie z absolwentami biologii, chemii, geografii, którzy realizowali również własny program spotkań. Uroczystości zjazdowe rozpoczęły się w sobotę, 6 września. Wielu absolwentów zgodnie z programem i tradycją brało udział w mszy św. w Kościele Akademickim Ojców Jezuitów przy Rynku Staromiejskim. Ojciec dr Grzegorz Dobroczyński w wygłoszonej homilii przywołał słowa Jana Pawła II, które przypominają, że universitas znaczy powszechność, a jednocześnie zobowiązanie do wzajemnej solidarnej troski między profesorem i studentem. Mówił o potrzebie pielęgnowania spotkań koleżeńskich, czemu służą m.in. "Jesienne Powroty 2008" i cała 14-letnia działalność Stowarzyszenia Absolwentów UMK. Wspomniał, że wielu wychowanków Uniwersytetu to obcokrajowcy, zajmujący często zaszczytne stanowiska w swoich krajach, o czym dowiedział się w Internecie. Za szczególnie ujmujące w programie zjazdu uznał tradycyjne uhonorowanie złotych jubilatów, absolwentów sprzed 50 lat. "Niechaj Ci najdostojniejsi pozostają dla młodszych niczym dobre wino, im starsi, tym lepsi"....
Po złożeniu wiązanki kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika uczestnicy zjazdu udali się na Bielany, do Sali Wykładowej nr VII Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, gdzie odbyła się oficjalna część zjazdu. Obradom przewodniczył prezes SA Stanisław Krause. Władze Uczelni reprezentowała Prorektor ds. Kształcenia, prof. Danuta Janicka (opiekun Stowarzyszenia), a władze samorządowe Prezydent Torunia, Michał Zaleski. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki, przysłał adres, w którym czytamy m.in.: "Coroczne spotkania absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to doskonała okazja na ponowne odwiedziny Kujaw i Pomorza oraz wspólne wspomnienia. Albert Einstein przekonywał, żeby nie traktować >>studiów jako obowiązku, lecz jako godną pozazdroszczenia okazję poznania wyzwalającej mocy piękna w dziedzinie ducha. Nie tylko uraduje to wasze serca, ale i przyniesie pożytek społeczeństwu, któremu będziecie potem służyć<<. Jestem przekonany, że zgodnie z tą myślą Absolwenci pożytecznie wykorzystują wiedzę nabytą podczas nauki w Toruniu, a nawiązane podczas studiów znajomości pielęgnują nie tylko za pomocą corocznych zjazdów. Życzę wszystkim uczestnikom >>Jesiennych Powrotów 2008<< niezapomnianych wrażeń i radości płynących ze wspólnego spotkania ze swoimi przyjaciółmi z dawnych lat, a organizatorom jeszcze raz pragnę podziękować za kontynuowanie tak ciekawej i potrzebnej inicjatywy".
Prorektor Danuta Janicka powitała przybyłych na zjazd chemików, biologów, matematyków, fizyków, geografów, historyków, astronomów, filologów polskich, prawników i historyków sztuki. Bardzo serdecznie powitała absolwentów, którzy ukończyli studia pół wieku temu i otrzymają listy gratulacyjne i pamiątkowe publikacje. Podziękowania otrzymali wszyscy absolwenci, którzy włożyli duży wysiłek organizacyjny, aby doszły do skutku spotkania grup biologów oraz chemików z roczników 1958 i 1968. Prorektor powiedziała m.in.: "Jesteśmy szczęśliwi, że będą dziś Państwo wspólnie świętować okrągłe jubileusze 30-lecia, 40-lecia i 50-lecia. Jak to dobrze, że mimo licznych trosk codzienności, czasem nie najlepszego zdrowia, zaangażowania w życie rodzinne lub zawodowe zechcieli Państwo przybyć na dwa dni do Torunia, żeby spotkać koleżanki i kolegów, dawnych towarzyszy z ław uniwersyteckich. Jak to dobrze, że tęsknicie Państwo za kontaktami osobistymi, za rozmową, za wspomnieniami na żywo. Jak to miło, że chcecie Państwo ciągle jeszcze słuchać wykładów uniwersyteckich. [...] Pragnę życzyć wszystkim uczestnikom >>Jesiennych Powrotów<< satysfakcji z przyjazdu do Torunia, na Uniwersytet i na własny Wydział, także wielu, wielu radości na spotkaniach koleżeńskich. Zapraszamy Państwa ponownie za rok o tej samej porze!" [pełny tekst wystąpienia - strona...].
|
| |
|
[fot. Alina Dauksza-Wiśniewska]
|
|
|
|
Michał Zaleski, absolwent UMK (geografia, rocznik 1976), jak co roku serdecznie zachęcał do częstych odwiedzin naszej uczelni i Torunia. Zapewnił, że Uniwersytet ma się dobrze, ciągle się rozwija i wciąż jest jednym z najlepszych uniwersytetów - a naszym toruńskim ukochanym uniwersytetem. Toruń ciągle pięknieje, jest miastem, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, jednym z 7 cudów Polski; w tym roku obchodzi 775-lecie lokacji i kandyduje do tytułu europejskiej stolicy kultury w roku 2016.
"Zabytkowy Toruń - dobrem kultury na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury" to tytuł wykładu wygłoszonego na zjeździe przez prof. Mariana Arszyńskiego, współtwórcy dokumentacji, dzięki której Komitet Światowego Dziedzictwa wpisał Toruń na tę listę [patrz strony...].
Tradycyjnym już punktem programu było wręczanie listów gratulacyjnych osobom obchodzącym 50-lecie uzyskania dyplomu magisterskiego UMK. Listy i pamiątkowe publikacje o Toruniu wręczono 76 osobom [patrz strona...].
Następnie odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Absolwentów, podczas którego zatwierdzone zostało sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia i przyjęto kierunki działalności na lata 2008-2009.
Po uroczystym obiedzie, spotkaniach chemików, fizyków i geografów, spacerach po Toruniu, wieczorem w foyer Auli UMK odbył się bal, trwający do rana.
W niedzielę na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi spotkali się biolodzy - zwiedzili Muzeum Przyrodnicze i wysłuchali wykładu wygłoszonego przez dziekana Wydziału prof. dr. hab. Wiesława Kozaka, pt. "Dlaczego gorączkujemy - mechanizm gorączki infekcyjnej".
Izabela Walczyk