Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się wśród siedmiu polskich uczelni, które podpisały umowę o współpracy z Grupą Chemiczną Ciech. Dotyczy ona finansowania wspólnych projektów badawczych, praktyk studenckich i zatrudniania absolwentów.
Umowa, którą w imieniu UMK podpisał prorektor ds. badań naukowych, prof. Andrzej Tretyn (na zdjęciu), to wynik trwającej wiele lat współpracy Wydziału Chemii z trzema firmami wchodzącymi obecnie w skład Ciechu: bydgoskim Zachemem, zakładami sodowymi w Janikowie i Inowrocławiu. - Ta umowa daje autonomię wszystkim firmom z Grupy w nawiązywaniu i prowadzeniu współpracy z uczelniami i jednostkami badawczo-rozwojowymi - wyjaśnia dziekan Wydziału, prof. Jerzy Łukaszewicz.
Wspólne projekty naszej uczelni i firm Ciechu dotyczą przede wszystkim rozwoju technologii, poprawy jakości produkcji i usprawniania procesu technologicznego w przemyśle chemicznym. Umowa dotyczy także organizowania praktyk oraz rekrutacji absolwentów. - Już w ubiegłym roku Ciech zorganizował u nas dużą prezentację dla studentów, kilku naszych absolwentów z sukcesem złożyło swoje aplikacje i pracują dziś w centrali Grupy - mówi dziekan Łukaszewicz.
Grupa Chemiczna Ciech jest największym koncernem chemicznym w Polsce i jednym z największych w Europie Wschodniej, skupia ponad 30 firm. Jej największym akcjonariuszem jest skarb państwa, który ma ponad 36 proc. akcji. Podpisana umowa to pierwszy w Polsce przypadek współpracy biznesu i nauki na tak dużą skalę. UMK jest jedynym uniwersytetem szerokoprofilowym uczestniczącym w projekcie, który oprócz naszej uczelni obejmuje politechniki: poznańską, wrocławską, warszawską, szczecińską i rzeszowską, oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.
(czy)