strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK  



Absolwent

 BIULETYN STOWARZYSZENIA ABSOLWENTÓW UMK 

Nr 14, TORUŃ, WRZESIEŃ, 2009 r.


Absolwenci w Kamienicy


  


[fot. Alina Dauksza-Wiśniewska]

13 maja br. w gościnnych progach teatru "Kamienica" w Warszawie (przy ul. Solidarności 93) Justyna Sieńczyłło i Emilian Kamiński, aktorzy i twórcy tego teatru, witali przybyłych na spotkanie Warszawskiego Klubu Stowarzyszenia Absolwentów UMK.

Na 1800 m2 powierzchni znajdują się tu trzy sceny: Scena Oficyna na 300-400 osób, Scena Parter (100) oraz Piwnica Warsza (80). Nasze spotkanie odbyło się w Scenie Parter. Emilian Kamiński opowiedział historię powstania teatru i zaprosił do jego zwiedzenia. Następnie prowadzenie spotkania przekazał Janowi Szocowi, prezesowi Klubu Warszawskiego SA UMK, który o współprowadzenie poprosił Izabelę Walczyk i Grażynę Zemke.

Serdecznie powitani zostali m.in. Jerzy M. Nowak - Ambasador Polski przy NATO i UZE, doktor prawa UMK (1967 r.), i Michał Wojtczak - senator, absolwent UMK (pedagogika 1978 r.).

Prorektor Danuta Janicka, której w obecnej kadencji władz rektorskich powierzono współpracę ze Stowarzyszeniem, skierowała adres do absolwentów UMK, przekazując w nim najświeższe informacje na temat naszej uczelni, największej uczelni Polski północnej, i zaprosiła do Alma Mater w każdej chwili, a najpóźniej we wrześniu, bowiem liczę na Państwa udział w Jesiennych Powrotach. Do miłego zobaczenia!.

Michał Zaleski - Prezydent Miasta Torunia, absolwent UMK (geografia 1976 r.), w faksie do Jana Szoca, zwracając się do uczestników spotkania, napisał m.in.: Pozdrawiam Pana i wszystkich uczestników spotkania Klubu Warszawskiego Stowarzyszenia Absolwentów UMK [...]. Bardzo się cieszę, że podtrzymujecie Państwo w Stolicy tradycję tych spotkań, czym wyrażacie nade wszystko szacunek dla toruńskiej Alma Mater, ale także wolę tworzenia wartościowego środowiska [...]. Chciałbym Państwa zapewnić, że prestiż i pozycja naszej uczelni w Toruniu i w Polsce trwa niezmiennie na właściwym, czyli wysokim poziomie. Wszystkim życzę niezapomnianego i wartościowego spotkania.

Poseł Zbigniew Girzyński (absolwent UMK, historia 1997 r.) w liście do prezesa podziękował za zaproszenie na spotkanie Klubu w Warszawie. Niestety, z racji innych ważnych obowiązków nie mógł być obecny. Życzył wszystkim uczestnikom imprezy miłej atmosfery i wspaniałej zabawy w gronie znajomych z czasów studenckich.

Wśród 123 obecnych osób byli absolwenci: prawnicy, konserwatorzy dzieł sztuki, historycy sztuki, historycy, filolodzy, chemicy, biolodzy, ekonomiści, matematycy i pedagodzy. Radość sprawili nam przybyli na spotkanie seniorzy naszego Stowarzyszenia, którzy w poprzednich latach obchodzili jubileusz 50-lecia ukończenia studiów magisterskich na UMK: Maria Brykczyńska - filologia romańska 1950 r., Józef Gurda - prawo 1950 r., Luiza Dębska - biologia 1952 r., Janina Wróblewska-Pawłowska - chemia 1952 r., Danuta Piekarz - geografia 1952 r., Zbigniew Dębski - chemia 1952 r., Henryk Olszewski - prawo 1952 r., Henryk Pokojski - prawo 1952 r., Wawrzyniec Kamiński - prawo 1952 r., małżeństwo Barbara Berlińska-Pliszka i Henryk Pliszka z USA - chemia 1956 r., Krystyna Kokocińska - konserwatorstwo dzieł sztuki 1957 r., Maria Baran-Tarasiuk - chemia 1958 r.

Wiceprezes Zarządu SA UMK w Toruniu Andrzej Chmarzyński mówił o przygotowaniach do "Jesiennych Powrotów 2009". Zwrócił się do obecnych z prośbą o podawanie adresów absolwentów UMK, magistrów z 1959 roku. Tradycją "Jesiennych Powrotów" jest honorowanie tych osób listami gratulacyjnymi w rocznicę 50-lecia otrzymaniu dyplomu magisterskiego.

Ważnym punktem spotkania były wybory zarządu Klubu Warszawskiego. Jednogłośnie na prezesa powtórnie wybrano Jana Szoca (absolwenta prawa z 1973 r., współzałożyciela i pierwszego prezesa Stowarzyszenia w Toruniu i wieloletniego prezesa Klubu Warszawskiego). Do pomocy prezesowi (również jednogłośnie) wybrani zostali członkowie zarządu: Grażyna Zemke (absolwentka filologii polskiej z 1974 r.), Izabela Walczyk (biologia 1963 r.) i Antoni Leśniewski (prawo 1973 r.).

Specjalną niespodzianką i wielką atrakcją spotkania był autorski spektakl Emiliana Kamińskiego. Artysta zaprezentował w nim utwory satyryczne, liryczne, patriotyczne, parodystyczne, które wzbudziły żywy aplauz widowni. Ze wzruszeniem wszyscy wysłuchali piosenki z repertuaru Czesława Niemena "Stoję w oknie", dedykowanej tym wszystkim, którzy odeszli z naszego grona.

Po spektaklu, w kuluarach przy kawie i lampce wina, wspominaliśmy czasy studiów na UMK, rozmawialiśmy o tym, czym zajmujemy się dzisiaj. Obecni byli m.in.: Renata Kretówna - aktorka, studentka filologii polskiej UMK w latach 1967-1969 (wzięła urlop dziekański na III roku studiów i jak twierdzi -ciągle jest studentką UMK; jako studentka UMK w 1969 roku "wyśpiewała" I nagrodę Studenckiej Giełdy Piosenki w Opolu za "Białe ptaki świtu"); Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska (absolwentka UMK - filologia polska 1969 r.), znana dzisiaj dziennikarka, pisarka, tłumaczka literatury z języka rosyjskiego - pamięta i utrzymuje żywe, serdeczne kontakty z dawnymi i nowymi absolwentami UMK (od kilku lat zaprasza nas na spotkania tematyczne, autorskie, wystawy etc. do Salonu Porthosa, organizowane pod auspicjami Europejskiego Stowarzyszenia Sztuki i Mody); Ewa Wiech-Ways - w czasie studiów była starostą biologów w latach 1956-1961, po studiach uczyła biologii w szkołach średnich, od wielu lat wolontariuszka radomskiego hospicjum, niedawno uhonorowana prestiżowym odznaczeniem Ubi Caritas.

Warto podkreślić i pamiętać, że wśród nas jest wielu zasłużonych pracowników różnego rodzaju instytucji naukowych, nauczycieli akademickich i szkolnych, konserwatorów sztuki cenionych nie tylko w Polsce, ale i w świecie, literatów, muzealników, prawników, dyplomatów, polityków (nie sposób wszystkich wyliczyć z imienia i nazwiska) - po prostu wspaniałych ludzi, wychowanków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Całe nasze spotkanie, spektakl, rozmowy dodały nam pozytywnej energii i chęci do życia. Czekamy na "Jesienne Powroty" i na następne spotkania w Warszawie i w Trójmieście.

Izabela Walczyk

początek strony   strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK