Wyróżnienie, a zarazem splendor dla UMK, są rzeczywiście wielkie. Dr Maciej Wojtkowski z Instytutu Fizyki UMK znalazł się jako jedyny Polak w elitarnym gronie 20 laureatów prestiżowych Europejskich Nagród dla Młodych Naukowców (EURYI). Wybrano go spośród 112 innych naukowców z różnych krajów Europy.
O dr. Wojtkowskim mówiono i pisano już wiele przy okazji opracowania przez toruńskich fizyków najszybszego na świecie tomografu optycznego.
Wspomniana nagroda dla młodych, wyróżniających się naukowców przyznawana jest od 2003 roku i dzieje się tak z inicjatywy European Heads of Research Couuncils (EuroHORCs) we współpracy z Europejską Fundacją Naukową (ESF). Wysokość nagród można porównać z Nagrodą Nobla - waha się pomiędzy 900 tysięcy euro a 1,25 mln euro. Dr Wojtkowski otrzyma prawie 1,225 mln euro (nagrodę przyznano w sierpniu 2007 r.) do zrealizowania na badania prowadzone w ciągu najbliższych 5 lat. Polska w ich rozdziale dotąd nie brała udziału.
Obok dr Wojtkowskiego w gronie nagrodzonych znalazło się pięć osób z Francji, po cztery z Niemiec i Szwajcarii, trzy z Holandii oraz po jednej z Turcji, Czech i Szwecji. Średnia wieku laureatów wynosi 33,1 lat.
(win, ws)
Dr Maciej Wojtkowski (ur. 1975) specjalizuje się w fizyce medycznej. Jest pracownikiem Zakładu Fizyki Medycznej Instytutu Fizyki UMK. Wniósł znaczący wkład w rozwój badań okulistycznych w Polsce i na świecie dzięki skonstruowaniu tomografu do badania siatkówki oka, z którego korzysta już wiele grup badawczych oraz klinik okulistycznych na całym świecie. Dr Wojtkowski pracował m.in. w Massachusetts Institute of Technology, odbył staże na Uniwersytecie we Wiedniu oraz na Uniwersytecie w Kent w Canterbury. Jest stypendystą programów FNP "Start" i "Powroty" oraz laureatem stypendium tygodnika "Polityka".
(r)