strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK  



Absolwent

 BIULETYN STOWARZYSZENIA ABSOLWENTÓW UMK 

Nr 13, TORUŃ, WRZESIEŃ, 2008 r.


Jesienne Powroty 2007


  


[fot. A. Dauksza-Wiśniewska]

8 i 9 września odbył się XIII Zjazd Stowarzyszenia Absolwentów UMK "Jesienne Powroty 2007".

Część oficjalna Zjazdu odbyła się jak zwykle w Auli UMK. Przybyłych na zjazd absolwentów, przedstawicieli władz Uczelni i miasta Torunia oraz zaproszonych gości powitał wiceprezes Stowarzyszenia Ryszard Olszewski. Władze rektorskie reprezentował prorektor Leszek Kuk, władze miasta -Prezydent Torunia Michał Zaleski. Szczególnie serdecznie powitani zostali absolwenci Collegium Medicum, dawnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz absolwenci UMK, którzy 50 lat temu otrzymali dyplom magistra.

Z okazji 40-lecia ukończenia studiów magisterskich spotkali się absolwenci fizyki z roku 1967. Absolwenci matematyki z roku 1977 obchodzili jubileusz 30-lecia otrzymania dyplomu magisterskiego. Najliczniejszą grupą absolwentów byli chemicy z roczników 1983-1995.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych absolwentów, którzy odeszli z naszego grona od września 2006 roku. Dr Cecylia Iwaniszewska przypomniała sylwetki zmarłych: Henryka Jabłońskiego, absolwenta chemii z pierwszego rocznika studiów 1950, Kazimierza Bielickiego i Zbigniewa Biskupskiego, absolwentów geografii, Wiesława Kokocińskiego i Bogdana Wróbla - biologów oraz dwojga absolwentów fizyki szczególnie związanych ze Stowarzyszeniem: Ireny Kutz-Szczurek i Tomasza Szczurka. Irena Szczurek pracowała w Radzie Stowarzyszenia, a Tomasz Szczurek był zawsze Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

Z zainteresowaniem wysłuchano wykładu profesora Sławomira Kalembki pt. "Refleksje nad dziejami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika". Profesor przybliżył zebranym podstawowe pojęcia: uniwersytet - "universitas", omówił 62-letnie dzieje naszego Uniwersytetu, od roku 1945 do dnia dzisiejszego. Przypomniał założycieli i pierwszą kadrę nauczającą, wywodząca się ze starych uniwersytetów w Wilnie i Lwowie (patrz str. 14).

Profesor Leszek Kuk wyraził swoje zadowolenie z zaproszenia na Zjazd. Udział w zjazdach absolwentów zalicza do przyjemniejszych epizodów w jego prorektorskim urzędowaniu. Zapewnił, że nasz Uniwersytet ma się dobrze, jest w dobrej kondycji pod względem merytorycznym jak i materialnym. Z dumą zapewnił, że nasza uczelnia w kraju, jak i zagranicą, traktowana jest, jako duży, silny ośrodek akademicki. Martwi jednak to, że UMK stoi przed "zagrożeniem", jakim są masowe wyjazdy młodych ludzi za granicę. Takie zjawisko jak niż demograficzny również stanowi pewne niebezpieczeństwo, nie tylko dla nas, ale dla całego systemu szkolnego, może nawet dla kraju. Natomiast Uczelnia stoi przed nowymi, epokowymi wyzwaniami związanymi z dynamicznym rozwojem naszego kraju w ostatnich latach i z integracją z Europą Zachodnią i Unią Europejską.

Prorektor Leszek Kuk przekazał także serdeczne życzenia od prezydenta Michała Zaleskiego, który rokrocznie zaszczycał nasze spotkania, lecz nie mógł zostać do końca uroczystości.

Od paru lat na każde "Jesienne Powroty" przygotowywane są listy gratulacyjne dla absolwentów naszego Uniwersytetu z okazji 50-lecia otrzymania dyplomu magisterskiego. Tym razem lista jubilatów była, z wielu względów, wyjątkowo krótka. Przede wszystkim, dlatego iż w latach 1956-1958 zmieniano tok studiów, przechodzono z 4-letniego toku studiów na system 5-letni i na wielu kierunkach nie było egzaminów i obron prac magisterskich. To nie znaczy, że dotarliśmy do wszystkich osób, które w 1957 roku otrzymały dyplom magistra - ustaliliśmy adresy i powiadomiliśmy 24 osoby z 3 kierunków: biologii, geografii oraz zabytkoznawstwa i konserwatorstwa.


  

[fot. A. Dauksza-Wiśniewska]

W czasie walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego rzeczowe i finansowe sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia za okres od września 2006 roku do września 2007 roku przedstawił wiceprezes Stanisław Krause. Działalność merytoryczno-finansową oceniła również Komisja Rewizyjna. Wniosek Komisji o udzielenie absolutorium dla zarządu i rady, zebrani przyjęli jednogłośnie.

Bardzo ważne dla SA UMK było zatwierdzenie przez zjazd projektu nowego statutu. Trzeba było go unowocześnić, uwzględnić aktualne przepisy prawa o stowarzyszeniach, przepisy o organizacjach pożytku publicznego oraz potrzeby Stowarzyszenia zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Zasadnicze zmiany w statucie to: większe uprawnienia nadane 10-osobowemu zarządowi, wprowadzenie 5-osobowego Sądu Koleżeńskiego i dodanie zapisów dotyczących działalności gospodarczej (wprowadzenie w przyszłości działalności gospodarczej pozwoli otrzymane nadwyżki w 100% przekazywać na działalność statutową Stowarzyszenia.). Uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego pozwoli na występowanie o dotacje z funduszy europejskich, szczególnie z funduszy strukturalnych; potrzebne będą osoby, które potrafią pisać odpowiednie projekty. Wszystkie uzyskane środki będą w przekazywane na działalność statutową SA, m.in. na dotowanie terenowych jednostek organizacyjnych. Obecnie mamy kilka takich jednostek w terenie - Pomorski Klub Stowarzyszenia Absolwentów UMK z siedzibą w Gdańsku i Warszawski Klub Stowarzyszenia Absolwentów UMK oraz w trakcie organizacji klub w Świeciu nad Wisłą i Koło Medyków w Collegium Medicum.

Projekt nowego statutu zgłoszony zostanie do Sądu.

Podczas walnego zebrania, zgodnie z obowiązującym statutem, wybrano na 6-letnią kadencję nowe władze Stowarzyszenia: 20-osobową Radę, 5- osobową Komisję Rewizyjną i 5-osobowy Sąd Koleżeński. Podział funkcji w tych władzach ustalone zostaną na pierwszych ich posiedzeniach.

Izabela Walczyk

początek strony   strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK