strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK  



Absolwent

 BIULETYN STOWARZYSZENIA ABSOLWENTÓW UMK 

Nr 12, TORUŃ, WRZESIEŃ, 2007 r.



Profesorowie Bronisław Jamontt i Tymon Niesiołowski uhonorowani
Sztuka pamięci

Czwartkowe południe, 22 marca br. Na korytarzach gmachu Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza tłoczniej niż zwykle, a i przekrój pokoleń bardziej dostrzegalny. Studenci, młodzi artyści, ich nauczyciele, liczni przedstawiciele profesorskiego grona (także spoza "sztuk"), nestorzy toruńskiego środowiska kultury. Wielu z nich nie tylko pamięta, ale także świetnie znało i niekiedy nawet przyjaźniło się z bohaterami uroczystości, którymi byli profesorowie Bronisław Jamontt i Tymon Niesiołowski.


  


[fot. Andrzej Romański]

Podczas wspomnianej uroczystości na jednej ze ścian gmachu odsłonięto dwie tablice upamiętniające tych założycieli Wydziału Sztuk Pięknych. A o tradycji i żywej pamięci mówiono podczas spotkania wielokrotnie. Mówił o tym dziekan wydziału prof. Piotr Klugowski, gdy przypominał już ponad 200-letnie tradycje toruńskiego kształcenia artystycznego (Wydział Sztuk Pięknych uważany jest bowiem za spadkobiercę wileńskich dokonań na tym polu). Dziekan przypomniał też wielkie znaczenie Jamontta i Niesiołowskiego dla utworzenia wydziału na UMK. Pojawienie się w Toruniu artystów tej miary było bez wątpienia bardzo ważnym argumentem na rzecz decyzji skutkującej dziś tym, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest jedynym polskim uniwersytetem posiadającym w swej strukturze wydział kształcący artystów plastyków.

Z uznaniem o poszanowaniu dla tradycji - także tych wileńskich i lwowskich - oraz upamiętnianiu przez społeczność Torunia ważnych osób dla Uniwersytetu mówił również rektor UMK prof. Andrzej Jamiołkowski. Wspomniał o tym także prezydent Torunia Michał Zaleski, przypominając, że dowodem pamięci o współzałożycielach Wydziału Sztuk Pięknych są nie tylko odsłaniane tablice, ale także toruńskie ulice, od lat już noszące ich nazwiska. O trwaniu sztuki i jej twórców mówił także Wojciech Sobieszak, prezes firmy Nestle-Pacific, która była jedną z instytucji wspierających finansowo całe przedsięwzięcie.

Tablice z podobiznami Bronisława Jamontta oraz Tymona Niesiołowskiego wmurowano obok już wcześniejszej - upamiętniającej prof. Stanisława Borysowskiego. Czyżby w ten sposób rodziła się ... ściana tradycji wydziału? Na tablicach autorstwa dr hab. Alicji Majewskiej (Jamontt) oraz Andrzeja Borcza (Niesiołowski) znalazły się nie tylko podobizny profesorów, ale także skrótowe informacje o ich życiu i dokonaniach.

Serdeczne pozdrowienia oraz podziękowania za uczczenie pamięci ojca przesłał na ręce dziekana Klugowskiego Krzysztof Niesiołowski, który jak poinformowano, nie mógł ze względów zdrowotnych przybyć na uroczystość.

Z okazji marcowej uroczystości w podziemiach gmachu, w galerii Wydziału Sztuk Pięknych, obejrzeć można było także kameralną ekspozycję kilkunastu prac Bronisława Jamontta i Tymona Niesiołowskiego. Dzieła wypożyczone zostały z toruńskiego Muzeum Okręgowego.

Winicjusz Schulz

początek strony   strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK