strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK  



Absolwent

 BIULETYN STOWARZYSZENIA ABSOLWENTÓW UMK 

Nr 12, TORUŃ, WRZESIEŃ, 2007 r.


Nabytki Muzeum Uniwersyteckiego


  


W ciągu niespełna trzech lat działalności Muzeum Uniwersyteckie wzbogaciło się o kolekcje sztuki i pamiątek, gromadzonych z myślą o ich naukowym i wystawienniczym wykorzystaniu "w przyszłości". Wśród tych kolekcji trzeba wymienić kolekcję kilkudziesięciu obiektów sztuki światowej pozyskaną w darze od prof. Wiesława Litewskiego z UJ (pokazywaną wcześniej na Wydziale Sztuk Pięknych) oraz kolekcję Galerii Sztuki Polskiej na Obczyźnie, utworzoną w 2001 roku w Archiwum Emigracji BU. Tym samym, rozpoczynając działalność, Muzeum mogło organizować wystawy z własnych zbiorów oraz ze zbiorów Biblioteki. W efekcie, w latach 2005-2007 w Collegium Maximum oraz w innych muzeach w Polsce i za granicą (Litwa, Francja) prezentowanych było kilkanaście wystaw.

Działalność Muzeum stworzyła atmosferę zaufania, a to zaowocowało kolejnymi darowiznami. W ostatnich latach było to kilka tysięcy obiektów - w ogromnej większości dzieła sztuki artystów polskich tworzących w XX wieku na świecie.

Wystawa zatytułowana "Nabytki Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu w latach 2005-2007", którą w dniu 5 lipca br. otworzyli Prorektor ds. Rozwoju i Informatyzacji prof. Grzegorz Jarzembski i dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej dr Mirosław Supruniuk, jest wyrazem wdzięczności i podziękowaniem dla darczyńców i dobroczyńców Biblioteki Uniwersyteckiej i Muzeum. Ich szczodrości i wspaniałomyślności Muzeum zawdzięcza, że wystawa ta się odbyła. Z braku miejsca pokazano fragmenty zaledwie czterech archiwów: Meli Muter (dar Bolesława i Liny Nawrockich), Stanisława Szukalskiego (dar Romana Romanowicza), Marka Żuławskiego (dar Maryli Żuławskiej) oraz Drian Galeries (dar H. Nałęcz).

Główną część ekspozycji stanowią jednak prace kilkudziesięciu artystów plastyków. Najcenniejsze i unikatowe w skali całego kraju są prace malarskie i akwarele Meli Muter - jednej z najwybitniejszych malarek polskich XX wieku (Muzeum pozyskało w formie depozytu rodziny Nawrockich prawie 500 obiektów) - to największy zespół dorobku artystycznego tej malarki na świecie. Rzadkim widokiem w zbiorach polskich są też prace olejne, a zwłaszcza akwarele i gwasze Marka Oberlandera z okresu "nicejskiego" (dar Haliny Oberlander liczył prawie 500 obiektów). Po raz kolejny w tym roku zaprezentowano kilka obrazów olejnych (z ponad stu znajdujących się w Muzeum) Marka Żuławskiego (dar Maryli Żuławskiej). Osobno pokazano przedmioty kultury materialnej: afrykańskiej, hinduskiej i inkaskiej (dar Aleksandra Wernera z Londynu).

Wystawę przygotowali: Joanna Krasnodębska, Aneta Jadowska, Mirosław A. Supruniuk, Sławomir Majoch, Jan Kotłowski.

(mas)


  



  


początek strony   strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK