strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK  



Absolwent
BIULETYN STOWARZYSZENIA ABSOLWENTÓW UMK
Nr 10, TORUŃ, LUTY, 2005 r.


Duma, sentyment i stare przyjaźnie

Piękna i zupełnie letnia pogoda towarzyszyła X Jubileuszowemu Zjazdowi Stowarzyszenia Absolwentów UMK "Jesienne Powroty 2004", który odbył się 4 IX br. Uczestniczyło w nim około 350 absolwentów, którzy przyjechali do Torunia z różnych zakątków kraju i zza granicy, nie mówiąc o osobach miejscowych. Przybyli na UMK, aby spotkać się z koleżankami i kolegami z okresu studiów, powspominać lata młodości i wspólnie spędzone chwile, a przy okazji zobaczyć, co się zmieniło na uczelni i w Toruniu.

Uroczyste otwarcie Zjazdu w Auli UMK poprzedziła msza św. w intencji absolwentów w Kościele Akademickim oo. Jezuitów oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Wszystkich przybyłych na spotkanie powitała prezes Stowarzyszenia dr Barbara Bielicka (absolwentka chemii z 1977 r.), wymieniając m. in. prorektora prof. Grzegorza Jarzembskiego - opiekuna Stowarzyszenia z ramienia władz UMK, Michała Zaleskiego - prezydenta Torunia, Konstantego Dombrowicza - prezydenta Bydgoszczy, i prof. Andrzeja Woszczyka - prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu.


 
fot. A. Dauksza-Wiśniewska

Wśród obecnych na sali absolwentów było też wielu przedstawicieli władz rozmaitego szczebla, świata nauki i kultury, szkolnictwa, gospodarki, mass mediów. Najliczniej zjawili się (około 150 osób) absolwenci biologii, którym towarzyszyli znani i wielce szanowani na UMK wykładowcy-seniorzy: prof. Jadwiga Wilkoń-Michalska i prof. Marian Michniewicz, członek rzeczywisty PAN. Niektórzy przybyli z daleka, jak prof Michał Stachowiak z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Liczne były grupy absolwentów chemii, prawa, fizyki, historii, matematyki. Wśród geografów i polonistów szczególnie licznie prezentował się rocznik 1974 - ci absolwenci święcili bowiem 30-lecie ukończenia studiów.

Jako że był to Zjazd jubileuszowy kilka słów poświęcono historii Stowarzyszenia, które na taką skalę jest chyba ewenementem w kraju. Pierwsze, aż dwa zjazdy odbyły się w 1996 r. Odtąd corocznie na hasło "Jesienne Powroty" zjawiają się absolwenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rozsiani po Polsce i świecie, a jest ich już prawdziwa "armia", bo około 100 tysięcy osób. Rekordowy pod względem liczebności był VII Zjazd w 2001 r., w którym uczestniczyło 450 byłych studentów. W tym okresie wydano dziewięć numerów czasopisma "Absolwent". Liczba członków Stowarzyszenia wzrosła do około 1500.

Na dziesiątym, jubileuszowym Zjeździe pojawił się nawet ...duch Mikołaja Kopernika, patrona toruńskiej uczelni. Na chwilę uniwersytecką aulę zaległy ciemności, z których wyłoniła się charakterystyczna sylwetka toruńskiego astronoma. W postać tę wcielił się zręcznie ucharakteryzowany doktorant astronomii Bartosz Dąbrowski.

Prorektor G. Jarzembski wyraził przekonanie, że absolwenci UMK mogą być dumni ze swojego uniwersytetu, który niebawem będzie obchodził jubileusz 60-lecia swego istnienia. Od wielu lat UMK znajduje się w grupie pięciu najlepszych uniwersytetów w Polsce i w liczących się rankingach zajmuje czołowe miejsca. Obecnie na 11 wydziałach studiuje 35 tys. osób, uczelnia zatrudnia 3 tys. pracowników, z których połowa to pracownicy naukowi. Na ten rok akademicki zgłosiło się 25 tys. kandydatów, a rekordy pobiła europeistyka - z 35 kandydatami na 1 miejsce. Znacznie poprawiły się warunki studiowania, w tym standard akademików, są pokoje 1-2-osobowe z telefonem i z dostępem do Internetu. Splendoru uczelni dodaje coroczny Festiwal Nauki i Sztuki, popularyzujący wśród młodzieży i mieszkańców osiągnięcia toruńskiej wszechnicy.

O tym, że UMK jest wciąż organizmem żywym i rozwijającym się - mówił prorektor Jarzembski - świadczą ostatnio zaistniałe wydarzenia, jak np.: 1 - uzyskanie okazałego gmachu w centrum miasta przy pl. Rapackiego, który będzie pełnił funkcję Collegium Maximum; 2 - przyłączenie Akademii Medycznej w Bydgoszczy do UMK, co zdaje się być sprawą przesądzoną. Ten mariaż powinien wzmocnić branżowo toruńską uczelnię, a bydgoskiej akademii umożliwić lepszy rozwój; 3 - nawiązanie ściślejszych kontaktów z Uniwersytetem Wileńskim, z którego wywodzą się niektórzy założyciele toruńskiego uniwersytetu w 1945 r.; 4 - spodziewane uhonorowanie, w ramach obchodów 60-lecia UMK, tytułem doktora honoris causa UMK papieża Jana Pawła II. Nasz Rodak, zwierzchnik Kościoła katolickiego, przyjął już tę propozycję! Asumptem do podjęcia starań było spotkanie pięć lat temu Papieża ze światem polskiej nauki właśnie w Auli na Bielanach.

Bardzo interesujący okazał się dla uczestników Zjazdu wykład pt. "Współczesny Wszechświat", wygłoszony przez prof. Andrzeja Woszczyka (też absolwenta UMK), który obok innych funkcji, jest także prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i redaktorem naczelnym czasopisma "Urania". Słuchacze mieli okazję poznać niektóre tajniki nieba i myślami, wraz z profesorem, wędrowali po fascynujących przestworzach Kosmosu, galaktykach, planetach, gwiezdnych szlakach i głębinach Wszechświata.

Prezydent Torunia M. Zaleski stwierdził, że najważniejszymi wizytówkami Torunia są Starówka z jej gotyckimi zabytkami oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika, który jest dumą miasta. Poinformował też o aktualnie prowadzonych inwestycjach, modernizujących układ komunikacyjny w mieście i podwyższających standard ochrony środowiska. "Jako absolwenci UMK (M. Zaleski ukończył geografię w 1974 r.), wciąż wracamy do swojego gniazda, czerpiąc stąd energię i siłę" - mówił.

Po wystąpieniach oficjalnych otwarty został "mikrofon dla wszystkich". Skorzystał z tej okazji m.in. Jan Szoc z Warszawy, pierwszy prezes toruńskiego Stowarzyszenia i jeden z inicjatorów jego powołania. Przewodzi on także grupie warszawskiej absolwentów UMK, liczącej około 480 osób. Skorzystał z mikrofonu prof. Krzysztof Rostański z Uniwersytetu Śląskiego (licencjat biologii z 1952 r.), który jeszcze podczas studiów otrzymał dożywotnio tytuł honorowego starosty roku, chociaż magisterkę robił już na Uniwersytecie Wrocławskim. Występowali przedstawiciele polonistyki i geografii z 1974 r., ceniący wiedzę i pozytywne uczucia wyniesione z UMK oraz wpajane im zasady dobrego wychowania i schludnego wyglądu. Niektórzy wykorzystali mikrofon, poszukując kolegi czy koleżanki z roku.

Podobnie jak w roku ubiegłym, kolejnej grupie absolwentów UMK (27 osób), którzy ukończyli studia przed 50 laty i wcześniej, wręczono listy gratulacyjne.

Nie byłoby jednak Stowarzyszenia, nie byłoby zjazdów absolwentów i pielęgnowania tego rodzaju cennej i miłej tradycji, gdyby nie zaangażowanie i społeczna praca członków Zarządu i Rady Stowarzyszenia oraz osób wspierających te działania. Szczególne podziękowania od prezes Bielickiej otrzymali absolwenci: Jan Szoc, Ryszard Olszewski, Stanisław Krause i Jan Bełkot, którzy byli współzałożycielami Stowarzyszenia Absolwentów UMK i do dzisiaj w sposób kreatywny uczestniczą w jego pracach.

Oczywiście nie skończyło się na części oficjalnej. Był wspólny obiad w stołówce akademickiej na Bielanach, spotkania w różnych zakątkach Starówki i w domach prywatnych, a na zakończenie wieczór towarzyski z muzyką w foyer Auli UMK. "Do zobaczenia za rok" - mówiono na pożegnanie.

Danuta Seweryn-Ciesielska
Głos Uczelni 2004 nr 9

Listy Gratulacyjne

Lista absolwentów UMK, którym zostały wręczone Listy Gratulacyjne z okazji ukończenia studiów magisterskich na UMK przed 50 laty ("Jesienne Powroty 2004", Aula UMK, 4 września 2004 r.)


fot. A. Dauksza-Wiśniewska
Biologia
  1. Eugenia Gąsowska
  2. Jadwiga Gurda
  3. Irena Hołownia
  4. Tadeusz Kalka
  5. Zofia Królicka-Różańska
  6. Józef Malej
  7. Janina Martusewicz
  8. Aleksandra Pawilonis
  9. Genowefa Olejarczukowa
Chemia
  1. Bolesław Danielkiewicz
  2. Gertruda Danielkiewicz
  3. Henryk Jabłoński
  4. Janina Kapłońska
  5. Józef Onoszkowicz-Jacyna
Filologia francuska
  1. Maria Łubieńska-Brykczyńska
Fizyka
  1. Jerzy Grzywacz
  2. Andrzej Taczanowski
Prawo
  1. Tadeusz Chybiński
  2. Halina i Kazimierz Głażewscy
  3. Józef Gurda
  4. Halina Jaworska
  5. Adela Kawecka-Kwidzyńska
  6. Adolf Lewandowski
  7. Maria Michnicka-Salmonowicz
  8. Barbara Podlaszewska-Dubikajtisowa
  9. Zofia Wielgus-Lupertowicz
  10. Jadwiga Wysoka-Pierechod
Psychologia
  1. Apolonia Dulińska-Karbowska

początek strony   strona główna   spis treści   strona Stowarzyszenia   strona UMK